Sponsorer
AIF bordtennis mangler PT
sponsorer...
Var det noget for dit firma.
 

Ex AIF spiller blev europamester

Jonathan Groth som er vokset op i Albertslund, og
som har lært at spille bordtennis i AIF bordtennis
blev søndag europamester i Herre Double, derudover
var Jonathan i 7 sæt mod Timo Boll i single, og
PT er Jonathan nr 30 på verdensranglisten...
Stort tillykke til Jonathan...

Ekstra ordinær generalforsamling

Torsdag den 19 maj kl 18.00 
i Kælder på Brøndagerskolen
 
Dagsorden er
 
1 – Valg af ny formand

Referat fra ordinær generalforsamling,
formanden beretning, regnskab, budget osv
kan fås ved at sende en mail til..

Marjan - mail - marjanyo@hotmail.com


Hilsen

Bestyrelsen


 
 

Klubmesterskaber 2016

A række

1 - Per Rødgaard 
2 - Simon Baadsgaard 
3 - Henrik Spenner
4 - Steen Larsen 
----------------------------------- 
B række
1 - Poul Johansen 
2 - Mehdi 
3 - Michael Jensen 
4 - Kristian Busk 
5 - Leon Thomsen 
--------------------------------- 
C Række
1 - Vlademir
2 - Yuri 
3 - Marjan 
4 - Trine 
5 - Magnus
--------------------------------

AIF bordtennis - Generalforsamling

 

HERMED INDKALDELSE TIL AIF BORDTENNIS
GENERALFORSAMLING  2016                            
 
DATO: TORSDAG DEN 21. APRIL 2016
TID:KL 18.00 - HUSK TIDSPUNKTET ER KL. 18.00
STED: BORDTENNISKÆLDER PÅ BRØNDAGERSKOLEN
Mad: Klubben giver pizza når generalforsamling er slut.
 
DAGSORDEN:
1. Valg af dirigent og 2 stemmetællere
2.a.  Formanden aflægger bestyrelsens beretning
3.a.  Fremlæggelse af regnskab – Sæson 2015/16
b. Budget 2016/17
4.a. Valg af ny formand – Magnus stopper som formand.
b. Valg til bestyrelse – Bestyrelse forslår max 5 mand i ny bestyrelse.
Trine stopper, Leon er på valg,
Kasserer, Marjan & Michael J er ikke på valg i lige årstal.
c.  valg af 2 stk suppleanter til bestyrelse,
som vælges for 2 år ad gangen i lige årstal.
5.a. Valg af mindst 3 mand til et senior udvalg.
b. Valg af mindst 3 mand til et ungdomsudvalg.
c . Valg af mindst 3 mand til et julefrokost udvalg.
6.Valg af 2 stk revisorer samt 1 revisorsuppleant for 1 år.
7.Valg af 5 stk delegerede foruden formanden samt mindst
2 stk suppleanter til AIF’s    generalforsamling i maj måned.
8.Indkomne forslag.
9.Evt – gerne debat om AIF bordtennis fremtid
 
Forslag, som ønskes behandlet på generalforsamlingen, skal indgives skriftligt
til formanden senest 7 dage inden generalforsamlingen.
Ændringen i lovene kan kun vedtages på AIF’s generalforsamling i maj.
 
2 hold rykker op i serie 2
AIF 2 hold - Steen Larsen, Svend Hansen & Kristian Busk
rykkede torsdag aften op i serie 2 med en 7 - 3 sejr over B 77
ØM senior 2016

Magnus Jørgensen
Sølv - Klasse 6
Single

ØM - veteran
Mehdi 
Øst dansk mester
Veteran + 60 C
Single
AIF Stævne - Rating 1600 - 1900
Onsdag den 30 December 2015
Man kan se diverse resultater
uden fanen - stævner...
 


AIF stævne
Vinder Gruppe 1
Thomas - Glostrup
AIF stævne
Vinder gruppe 2
Kim L - BSI
Stævne
Vinder - Gruppe 3
Per Rødgaard
Aif stævne
Vinder gruppe 4
Gert - København
AIF stævne - rating 1400 - 1600

Søndag den 27 December 2015
Man kan se diverse resultater
under fanen - Stævner...

 

 

 

AIF stævne
Vinder
Morten - Sorø
AIF Stævne
Nr 2 - Peter - Tåstrup

Julefrokost

Lørdag den 12 December

Ungdoms stævner
Søndag den 24 januar 2016 - Pointjagt

Søndag den 28 febuar 2016 - Point stævne
Sommerturnering

Jens Ole Eriksen, Steen Larsen & Svend Hansen...
Puljevinder i serie 3, men tabte SM finale til Herlev...

AIF stævne - lørdag den 3 oktober 2015
Steen Larsen
Flot 2 plads
Hermed resultater
Pulje 1
1 - Per Rødgaard - AIF - 5 sejre
2 - Poul Johansen - AIF - 3 sejre
3 - Jens Munchow - KBH - 3 sejre
4 - Hendrik Larsen - Slagerup - 3 sejre
5 - Hans Dall - Vallensbæk - 1 sejr
6 - Charlotte - Glostrup - 0 sejre
-------------------------------------------------- 
Pulje 2
1 - Steen Larsen - AIF - 5 sejre
2 - Flemming Rasmussen - B77 - 3 sejre
3 - Morten Sylvest - Sorø - 3 sejre
4 - Mehdi - AIF - 2 sejre
5 - Jens Ole Eriksen - AIF - 2 sejre
6 - Jesper Nielsen - Reerslev - 0 sejre
-------------------------------------------------------- 
Finale - Per Rødgaard - Steen Larsen 3 - 0
3 plads - Flemming B 77 - Poul J - AIF 3 - 1
Holdturnering 2015/16

Hermed oversigt over AIF kampe i UGE 40

Mandag den 28/9 - kl 19.30 # Serie 2 # AIF 1 - HBK 89
Onsdag den 30/9 - kl 19.00 # Serie 3 # Kbh - AIF 2
Tirsdag den 29/9 - kl 19.00 # Serie 3 # Ishøj 1 - AIF 3 
Tirsdag den 29/9 - kl 19.30 # Serie 3 # AIF 4 - HBK 89
Onsdag den 30/9 - kl 18.45 # Serie 4 # Stenlille - AIF 5
 

Stævne - Lørdag den 3 Oktober
Hermed indbydelse til Albertslund bordtennis  hyggestævne
Tid - Lørdag den 3 Oktober
Sted - Brøndager Skolen - Nordmarks Alle - 2620 Albertslund
Pris – 20 kr pr mand, og alle får 1 stk gratis øl…
Det er billigt derfor er der osse små vin præmier…
Rækker –
B række = rating 1400 – 1600 – Start kl 10.00
A række = rating 1600 – 1800 – Start kl ca 13.00
Start tid A række dog med forbehold…
Kampe – alle får mindst 3 – 4 kampe…
Stævnet bliver IKKE ratet…
Følgene klubber er inviteret…
Tåstrup, Glostrup, Brøndby, Politiet, B 77, Hvidovre,
Herlev, Vallensbæk, Ishøj, Greve, Skensved & Ejby
Amager, Slangerup, Roskilde,Fårevejle, Jyderup, …
Tilmelding senest lørdag den 19 september til
Mail – prh@adm.ku.dk eller mobil 28.68.80.82
Program kommer sandsynligvis Søndag den 27 september
Vi håber at så mange som muligt har tid/ lyst til at deltage…
 
Sæson 2015/16 - Ungdom

Så er sæsonnen for 2015/16 for ungdomsspillere startet og vi håber at se så mange som overhovedet muligt til træning i denne sæson. Vi tilbyder alle spillere at kunne deltage i de kommende pointstævner og hvis interessen for holdturnering er til stede vil vi ligeledes forsøge at få et eller to hold hold med i år.

Hvis du er ny indenfor sporten, hvad enten du er pige eller dreng, så kom op klubben og prøvetræn et par gange for at se om det er noget for dig.

Trænings tidspunkt er nævnt andet sted på denne hjemmeside. Ved evt. spørgsmål er du/I velkommen til at kontakte formanden eller kasseren.

Hjertelig velkommen i klubben.

Hilsen trænerne i AIF Bordtennis

Sæson 2015/16 - Holdturnering

Hermed AIF turnering hold 2015/16

1 hold - Serie 2 - Jacob H - Mikki M - Jens Ole - Poul J -
Reserve Lars R, Simon
2 hold - Serie 3 - Steen L - Kristian B - Svend Hansen -  
Skadet - Spenner
3 hold - Serie 3 - Leon T - Michael H - Michael J
4 hold - Serie 3 - Mehdi -  Vlademir - Yuri
5 Hold - Serie 4 - Magnus - Trine - Marjan
-------------------------------------------------------------------
Vet 40 A - Jacob Herrestrup - Mikki Mihaljevic
Vet 40 B - Michael Halling - Michael Jensen
Vet 50 B - Svend Hansen- Mehdi
------------------------------------------------------------------
 

Generalforsamling 2015
Tirsdag den 28 april kl 19.30 - Brøndagerskolen

Ny bestyrelse pr 28/4 - 2015

Formand - Magnus Jørgensen
Kasserer - Kristian Busk
Michael Jensen
Michael Halling
Leon Thomsen
Marjan Yousefi
Trine Jørgensen
----------------------------------------
Suppleanter
Poul Johansen
Svend Hansen
-----------------------------------------
Seniorudvalg

Per Rødgaard
Steen larsen
Michael Jensen
---------------------------------------
Ungdoms udvalg

Magnus Jørgensen
Trine Jørgensen
Kristian Busk
Marjan Yousefi
Michael Halling
Svend Hansen
--------------------------------------
Veteran udvalg

Tom Rønneberg
---------------------------------------
Aktivitetsudvalg/ Julefrost osv

Magnus Jørgensen
Trine Jørgensen
Leon Thomsen
--------------------------------------
AIF bordtennis har 50 års jubilæum
9 November 2016
 

AIF Bordtennis holder Champion league aften
Tirsdag den 14 april på Brøndagerskolen..
Vi spiller bordtennis fra kl 18.30 - 20.30, derefter
er der fodbold på storskærm kl 20.45
Vi kan vælge mellem følgene kampe
Atletico - Real Madrid
Juventus - Monaco
Håber at vi ses...

Klubmesterskaber 2015
Klubmester 2015

A række
Simon Baadsgaard

B række -

Flot 2 plads
Steen Larsen

Klubmester

C række
Poul Johansen

Hermed resultater fra klubmesterskaber

A Række
1 - Simon Bådsgaard
2 - Lars Rasmussen
3 - Jakob Herrestrup
4 - Mikki Mihaljevic
----------------------- 
B række
1 - Per Rødgaard
2 - Steen Larsen
3 - Jens Ole Eriksen
4 - Michael Jensen
--------------------------- 
C ække
1 - Poul Johansen
2 - Kristian Busk 
3 - Leon Thomsen 
4 - Svend Åge Simonsen 
---------------------------------
Billeder kommer hurtigst muligt...

 
 
Holdturnering 2014/15 - Status

1 Hold - Serie 1 - Søren K, Lars R, Simon B & Jakob H
blev nr 3 efter Amager & Roskilde - 8 point fra oprykning
----------------------------------------------------------------------
2 hold - Serie 2 - Mikki M, Spenner, Jens Ole & Poul
blev nr 8 foran Jyderup - 4 point over Nedrykning
----------------------------------------------------------------------
3 hold - Serie 3 - Michael H, Leon T & Michael J
Blev nr 6 som er midt i rækken...
----------------------------------------------------------------------
4 hold - Serie 3 - Per R, Svend Åge, Kristian B & Tom R
blev nr 2 efter B 77 - 7 point fra oprykning
---------------------------------------------------------------------
5 hold - Serie 3 - Mehdi, Vladimir & Yuri
Blev nr 9 og rykker ned i serie 4
---------------------------------------------------------------------
6 hold - Serie 4 - Magnus, Marjan & Trine
ligger PT nr 9 foran Hakoah
---------------------------------------------------------------------
Veteran 40 A - Jakob H & Mikki M
Blev nr 2 efter Helsingør - a point med nr 1
--------------------------------------------------------------------
Veteran 50 B - Svend Åge & Mehdi
blev nr 3 - a point med nr 2 Ballerup
-------------------------------------------------------------------------- 
 
 

AIF 1 hold

Flot 3 plads i serie 1
Lars Rasmussen

AIF 1 hold

Flot 3 plads i serie 1
Jakob Herrestrup

AIF - 2 hold

Klarede frisag i serie 2
Jens Ole Eriksen

 

AIF - 3 hold

Blev midt i serie 3
Leon Thomsen

Skoleturnering 2015
Vinder 3-4 klasse Pulje A

3. Tobias - 1. Loke - 2. Mads

Vinder 3-4 klasse Pulje B

3. Julian - 2. Mike - 1. Marcus

Hermed resultater fra skoleturnering
Mandag den 2 marts...

3 - 4 klasse - Pulje A -

1 - Loke - 4 klasse
2 - Mads - 4 klasse
3 - Tobias - 3 klasse

3 - 4 klasse - pulje B

1 - Marcus - 4 klasse
2 - Mike - 4 klasse
3 - Julian - 2 klasse

Flere billeder under fanen billeder

AIF stævne - Lørdag den 28 febuar
Vinder Klasse 4A

Per Rødgaard

Klasse 5A

Vinder
Svend Åge Simonsen

Klasse 5 B

Vinder
Michael Halling

AIF stævne - Lørdag den 28 febuar

Resultater

Klasse 4A

1 - Per Rødgaard - AIF
2 - Kristoffer - Herlev
3 - Christian - Herlev
4 - Poul Johansen - AIF
----------------------------------
Klasse 4 B

1 - Bave - Herlev
2 - Kenneth - Tåstrup
3 - Jan C - Fr.Berg
4 - Brian - Tåstrup
----------------------------------
Klasse 5 A

1 - Svend Ågev Simonsen - AIF
2 - Leon Thomsen - AIF
3 - Steen Larsen - AIF
4 - Michael Jensen - AIF
------------------------------------
Klasse 5 B

1 - Michael Halling - AIF
2 - Kristian Busk - AIF
3 - Mehdi - AIF
4 - Said - Herlev
---------------------------------------
Billeder kommer senere...

Klubmesterskaber 2015

Året klubmesterskabes spilles
Lørdag den 21 marts kl 13.00
Der spilles i følgene rækker
A række # over 1700 i rating
B række #  1300 - 1700 i rating
C række - Under 1300 i Rating
Der er både singler + doubler
Pris 30 kr pr række
Tilmelding - Senest 14 Marts til
Mail - prh@adm.ku.dk
Spørgsmål - Per Tlf 28.68.80.82

Østdanmarksmesterskaber 2015

Mikki Mihaljevic blev Øst Dansk mester i klasse 3 single
Magnus Jørgensen vandt bronze i klasse 6 single.
Svend Åge Simonsen vandt bronze i Old boys C.

Øst Dansk Mester

Herre klasse 3
Mikki Mihaljevic

ØM - bronze

Klasse 6
Magnus Jørgensen

AIF bordtennis - Stævne 28 febuar

AIF bordtennis afholder et hygge stævne
Rating - 1300 - 1700
Tid - Lørdag den 28 febuar kl 12.00
Sted - Brøndagerskolen
Pris - 20 kr pr mand
Præmier - Vin
Kampe - Alle får mindst 3 - 4 kampe
Følgene klubber er inviteret
Tåstrup, Roskilde, Greve, Ishøj, Vallensbæk,
Hvidovre, B77, Brøndby, Politiet, Glostrup,
Herlev,Slangerup, Fårevejle, Jyderup,
Skensved & Ejby
Tilmelding - Senest 21 febuar til
Mail - prh@adm.ku.dk
Spørgsmål - Per - Tlf 28.68.80.82
 

Skoleturnering 2015

Mandag den 2 marts kl 16.00
Der spilles i følgene rækker
3 klasse
4 Klasse
5 klasse
6 Klasse
Tilmelding - SMS 28.68.80.82
eller mail - prh@adm.ku.dk
Senest onsdag den 25 febuar

AIF bordtennis er på facebook

Alle er velkommen til at melde sig ind i gruppen

Veteran bordtennis

AIF har bordtennis for veteraner over 60 år
hver mandag & onsdag kl 09.00 - 11.00
Kontakt - Tom Rønneberg - Tlf: 43.64.10.18

Mangel på varme i kælder

AIF bordtennis har ansøgt kommune om forbedring af varmeanlæg i kælderen...
Problemet er, at Albertslund Kommune har lavet en spareløsning, så man
IKKE kan opvarme kælderen seperat, hvilket er meget uheldig for AIF bordtennis..

Magnus P. Jørgensen, 11. august 2014
Spillermøde for senior på torsdag den 14/8
På torsdag den 14/8 afholdes der spillermøde for senior.

Holdene skal snart meldes til, og vi skal have aftalt hvem der spiller på hvilket hold osv. 

Mødet starter klokken 19.00, så husk også bat, tøj og sko og få trænet lidt bagefter.

Vel mødt
Magnus P. Jørgensen, 11. august 2014
Så er sæsonen 2014/15 skudt igang!
Idag, mandag den 11/8 starter bordtennistræningen op igen.

Vi trænere har glædet os meget til at se nogle glade spillere og forældre igen, og vi håber, at den kommende sæson kan danne rammer for nogle sjove, lærerige og spændende stunder - vi vil i hvert fald gøre vores bedste.

I år vil der i modsætning til sidste sæson være 2 trænere til hver træning. Trænerkonstellationen ser følgende ud:

Mandag 17.00 - 19.00: Svend Åge & Mikael
Tirsdag 17.00 - 19.00: Søren & Marjan
Torsdag 17.00 - 19.00: Trine & Magnus
Bertil Thøfner, 1. maj 2014
Ny Bestyrelse i AIF Bordtennis
Ved Generalforsamlingen d. 29. april 2014 fik AIF Bordtennisklub sammensat en næsten helt ny Bestyrelse. Formand Bertil Thøfner og kasserer Inge May Baltzer valgte efter 6 års indsats at fratræde deres tillidshverv og give plads til nye kræfter, der brænder for det frivillige foreningsarbejde.
Til stor glæde lykkedes det at få sammensat en ny bestyrelse til at føre traditionsklubben videre.
Ny formand blev Magnus Jørgensen uden modkandidat. Ny kasserer blev Trine P. Jørgensen uden modkandidat. Endvidere valgte Morten L. Petersen at stoppe som medlem. Nye Bestyrelsesmedlemmer blev Leon Thomsen og Michael Halling. Som supplianter valgtes Mikki Mihalovic og Svend- Åge Simonsen.
Jeg vil gerne som tidligere Bestyrelsesfomand takke mine kolleger for godt og udviklende samarbejde. Samtidig kan vi med oprejst pande se tilbage på 6 år hvor klubben har været i gunstig udvikling på flere parametre - herunder økonomisk. Slutteligt vil jeg ønske den nye Bestyrelse held og lykke med at drive klubben videre i positiv retning. Vi ses jo stadig nede i lokalerne på Brøndagerskolen. God sommer:)
Generalforsamling i AIF Bordtennis 2014
Bertil Thøfner, 9. april 2014
AIF Bordtennis afholder Ordinær Generalforsamling tirsdag d. 29. april kl. 19.30 i klubben.
Indkaldelse er annonceret i Albertslund Posten og der er hængt indbydelse op i klubben.
Vi håber på stort fremmøde, da der skal vælges 3 nye Bestyrelsesmedlemmer.
Generalforsamlingen er åben for alle med taleret. Medlemmer der er fyldt 15 år og ikke er i kontingent restance har stemmeret.
Velmødt.
HUSK KLUBMESTERSKAB LØRDAG DEN 3 MAJ 2014 FOR UNGDOMSSPILLERE

Tilmelding skal ske senest til trænerne den 10 april 2014
Det koster 25,-kr. at deltage og der vil være præmier til de 3 bedste i hver række.
Desuden vil vil denne dag kåre året spiller og årets kammerat.

MVH. Trænerne i AIF

Pointstævne og Pointjagt Finalestævne den 12-13 april 2014 i Valbyhallen

Husk at tilmelding til Finalestævnet i Valbyhallen den 12-13 april, skal være senest og gerne før den 9 april 2014, da vi skal tilmelde jeres spillere på forhånd inden stævnet. 

Mvh. trænerne

HUSK KLUBMESTERSKAB FOR SENIOR LØRDAG DEN 22 MARTS 2014 KL.14.00
Husk Pointstævne i Brøndbyhallens kælder den 22 marts 2014 kl.10.00

Alle drenge og piger som indmeldt i vores bordtennisklub har muligheden for at deltage i det sidste pointstævne, inden finale stævne den 12-13 april 2014 i Valby hallen.
Magnus og Svend-Åge vil være tilstede derude og vi håber at så mange deltager som det nu er muligt.

Vi ses derude.

Mvh trænerne i AIF

Pointstævne i Karlslundehallerne den 8. marts 2014

Endnu et godt pointstævne er afviklet og jeg må nok sige at de fire ungdomsspillere klarede sig ganske udmærket. Lukas blev i B-rækken nr. 2 men storebror Oliver desværre blev sidst (men på den igen).
I C-rækken fik Loke endelig lov til at være med, men der er stor forskel på C og D rækken. Desværre blev Loke sidst, men nu har han prøvet det.
Sidst men ikke mindst var Mads rykket ned i D-rækken og den vandt han. (Tillykke med det)

Nu mangler der kun et pointstævne inde finale stævnet i Valbyhallerne den 12-13 april 2014 (Noter venligst denne dato ned, da vi regner med jer alle. Gælder både deltagere i pointstævner og pointjagt)
Nærmere herom senere.

Sidste Pointstævne er lørdag den 22 marts 2014 kl. 10.00 og her vil der være præmier til de bedste.

Desuden mangler endnu en pointjagt og det afholdes i Dansborghallen i Hvidovre søndag den 16 marts 2014 kl. 10.00.

Loke, Mads, Oliver og Lukas
POINTJAGTEN I BRØNDBY'S LOKALER DEN 1. MARTS 2014

Så er en veloverstået pointjagt i Brøndby's lokaler d.1 marts 2014, hvor Jeppe Skårup var eneste deltager. Han var på forhånd placeret i række B, hvor han spillede en god turnering, hvor han blev nr. 1 (vandt 3 ud af 4 kampe og vandt på en bedre score).
Stævnet var delt op i en A- (6 deltagere), B- (5 deltagere) og C- ( 4 deltagere) gruppe.
 

 
Links
Tilmeld nyhedsbrev
Modtag en e-mail med nyheder
Lav din egen hjemmeside med mono.net